سنسور فاصله

سنسور فاصله یا فاصله سنج

Distance Sensor

به سنسورهایی که توسط نور لیزر فاصله خود تا هدف را به صورت سیگنال الکتریکی 4 تا 20 میلی آمپر یا داده دیجیتال یا سوئیچ ترانزیستوری میدهند سنسور فاصله گفته میشود.

سنسورهای فاصله با متد TOF یا Time Of Flight اندازه گیری میکنند.به این صورت که با توجه به در دست بودن سرعت نور در فرمول x=v*t با محاسبه زمان رفت و برگشت پالس های نور لیزر مسافت را محاسبه نموده و به سیگنال الکتریکی تبدیل میکنند.

در برخی از مدل های سنسورهای فاصله نیز از روی جابجایی هندسی نور لیزر برروی سنسورهای بسیار پیشرفته درونی سنسور این فاصله محاسبه میگردد که این مدل ها بیشتر در سنسورهای Low Range بیشتر به کار می رود.

در سنسورهای فاصله دقت اندازه گیری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است،همانطور که میدانیم دقت خود به 3 مورد Acuracy - Resolution - Repeatability تقسیم بندی میشود.

Acuracy یا انحراف از معیار:

دقت یا Acuracy یا انحراف از معیار میزان خطای سنسور از مقدار واقعی فاصله می باشد.که معمولا در سنسورهای فاصله در یه بازه منفی تا مثبت از صفر تعریف میشود.

مثال:

سنسوری با Acuracy یا دقت 2+/- میکرون در رنج اندازه گیری 2 میلی متر درحال اندازه گیری است این یعنی اینکه عددی که سنسور نشان میدهد در بازه ای از 1998 تا 2002 میکرون درحال تغییر است یا به مقدار 4 میکرون از عدد واقعی فاصله خطا می بایست برای عدد اندازه گیری شده در نظر گرفت.

رزولوشن یا رقم اعشار یا Resolution:

مقدار تغییرات اعداد اندازه گیری یا استپ های تغییرات اعداد اندازه گیری می باشد.به این معنی که تغییرات عدد اندازه با چه استپی تغییر میکند.یا مقدار رقم اعشار عدد نهایی اندازه گیری به چه میزان می باشد.

مثال:

سنسوری با رزولوشن 2 میکرون اعداد اندازه گیری شده اش 2 میکرون 2 میکرون نمایش داده میشود و همچنین رقم اعشار عدد نمایش داده شده تا 2 رقم می باشد.

تکرار پذیری  یا Repeatability:

به این معنی است که اعداد اندازه گیری شده در دفعات مختلف به چه مقدار یکسان می باشد و میزان تغییراتش چه مقدار است.به این پارامتر میزان خطی بودن اعداد اندازه گیری نیز گفته میشود.

مثال:

سنسوری با Repeatability  2 میکرون هر بار که اندازه گیری میکند با دفعه قبل 2 میکرون امکان تفاوت دارد.

 

در سنسورهای فاصله میزان دقت سنسور در رنگ های مختلف تارگت یا هدف نیز اهمیت بالایی دارد.معمولا کمپانی های سازنده رنگ تارگت ها را به سه قسمت:

1- BLACK یا هدف با بازتاب نور 6%

2- GRAY یا هدف با بازتاب نور 18%

3- WHITE یا هدف با بازتاب 96%

تقسیم بندی میکنند که میزان برد سنسور ها و دقت اندازه گیری سنسورها در این سه محدوده اعلام میشود.

 

سنسور فاصله

محصولات

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام اینستاگرام balatarin YOUTUBE GOOGLE+ facebook tumblr twitter aparat cloob linkedin blogfa pinterest

logo-samandehi
ارتباط با ما

تلفن:66905228 21 98+

فکس:66428832 21 98 +

تلگرام: 9304401200 98 +

ایمیل: info [at] katisanat . com 

نشانی: تهران- خیابان آزادی - بعد از وزارت کار- خیابان شکاری

تمام حقوق وبسایت متعلق به کاتی خزر می باشد