مقالات

ماجرای عجیب تماس از خارج از کشور و نحوه مواجهه با آن؟ 0000

0
62283756 910x600 1

ماجرای عجیب تماس از خارج از کشور و نحوه مواجهه با آن؟0000

شماره تماس‌های ناشناس خارجی که به مشترکین میس‌کال می‌اندازند، درواقع نوعی کلاهبرداری مخابراتی موسوم به واناگیری هستند.

هرازگاهی تعداد تک‌زنگ‌های ناشناس از شماره‌های ناشناس خارجی برای مشترکین ایرانی زیاد می‌شود و با ورود به سال جدید و تعطیلات عید نوروز نیز بار دیگر شاهد ازدیاد این تماس‌های برای برخی مشترکین هستیم. در این حالت، شماره‌هایی ناشناس از کشورهای خارجی که پیش‌شماره آن‌ًها عمدتا به آفریقای جنوبی مربوط است، با مشترکین تماس می‌گیرند و یک Miss Call برای او می‌اندازند. ماجرای این تماس‌ها چیست و باید در برابر آن‌ها چه کرد؟

ماجرای عجیب تماس از خارج از کشور و نحوه مواجهه با آن؟ 0000

ماجرای عجیب تماس از خارج از کشور و نحوه مواجهه با آن؟ 0000

دریافت تماس از شماره‌های ناشناس بین‌المللی باعث برانگیخته‌شدن حس‌ کنجکاوی مشترکین می‌شود. مشترکین پس از دریافت این تماس‌ها، برای برطرف‌کردن حس کنجکاوی خود به این شماره‌ها زنگ می‌زنند؛ غافل از اینکه تماس آن‌ها برایشان چند ده هزار تومان هزینه در پی خواهد داشت. به این روش کلاهبرداری به اصطلاح کلاهبرداری واناگیری می‌گویند.

ماجرای عجیب تماس از خارج از کشور و نحوه مواجهه با آن؟

عبارت Wangiri برگرفته از کلمه ژاپنی و معنی آن یک زنگ و قطع‌کردن تماس است. داشتن Missed Call از شماره ناشناس، به‌ویژه شماره متعلق به کشورهای آفریقایی مانند زیمباموه، ترینیداد و توباگو، آفریقای جنوبی، سودان، غنا و… به‌احتمال‌زیاد به‌معنای درگیرشدن با این نوع کلاهبرداری است و نباید به این شماره‌ها زنگ بزنید. در این نوع کلاهبرداری، شخص یک‌سری شماره‌های ویژه یا پرمیوم (premium) تهیه می‌کند و از آن‌ها به‌صورت رندوم به شماره‌های سراسر دنیا تماس‌هایی را برقرار و بلافاصله قطع می‌کند تا یک تماس ازدست‌رفته (Missed Call) در گوشی قربانی مشاهده شود.

در صورتی که قربانی به برقراری تماس مجدد (Call Back) با مهاجم اقدام کند، یک پیام ضبط‌شده برای وی پخش شده و بدون اینکه فرد متوجه باشد، درگیر قبوض بالا می‌شود به‌طوری که ممکن است حتی با برقراری یک ثانیه تماس با این شماره‌ها، چند ده هزار تومان هزینه به بار بیاورد.

این روش کلاهبرداری در همه جای جهان مرسوم است و برای اولین‌بار در آمریکا ظاهر شد و حالا به تمام نقاط جهان ازجمله ایران رسیده است. وزیر ارتباطات سابق درباره این تماس‌ها هشدارهایی داده بود، اما به‌نظر می‌رسد پیگیری برای توقف این تماس‌ها به نتیجه نرسیده است. صرف‌نظر از منشأ این تماس‌ها و کلاهبرداری که از داخل یا خارج از کشور هدایت می‌شود، توصیه می‌شود که کاربران پس از برقراری هر تماس ناآشنای بین‌المللی و قطع مکالمه، نسبت به تماس دوباره با شماره مذکور خودداری کنند تا هزینه‌های سنگینی به آن‌ها وارد نشود.

Icons8 flat missed call.svg

ماجرای عجیب تماس از خارج از کشور و نحوه مواجهه با آن؟

بهترین راهکار مقابله با این تماس‌ها در درجه اول جواب ندادن به آن‌ها و عدم زنگ زدن به آن‌هاست و در وهله دوم در اختیار گذاشتن این شماره به پشتیبان اپراتور سیم‌کارتتان و یا در قدمی بالاتر، ارائه این شماره به سامانه ۱۹۵ که پیگیر شکایات مردمی درزمینه ارتباطات است. همچنین پلیس فتا اعلام کرده «شهروندان درصورت دریافت تماس‌های مشکوک و یا اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام‌رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش دهند.»

نکته مهم که باید در برابر این تماس‌ها بدانید این است که برخی از این تماس‌ها آنقدر صبر می‌کنند تا مشترک تلفن را جواب دهد و سپس درجا این تماس را قطع می‌کنند. باید بدانید اگر به این تماس‌ها پاسخ دهید، شماره تلفن شما در لیست سودجویان پشت‌پرده، جزو شماره تلفن‌های ویژه ثبت خواهد شد و تعداد تماس‌ها با شما بیشتر و بیشتر خواهد شد. بنابراین بی‌اعتنایی به این تماس‌ها و عدم پاسخ به آن‌ها تا آخرین لحظه زنگشان، بهترین راهکار مقابله با آن‌هاست.

5759254

ماجرای عجیب تماس از خارج از کشور و نحوه مواجهه با آن؟

هنگام برقراری تماس با این شماره‌ها از سمت مشترک، مشترک معمولاً به یک صدای از پیش ضبط‌شده وصل خواهد شد که سعی در نگه‌داشتن او روی تماس دارد. مواردی مانند برنده‌شدن در لاتاری و یا حتی استفاده از آیات قرآنی تا کاری کند که کاربر تلفن را قطع نکند، ازجمله اقدامات سودجویان پشت‌پرده این نوع تماس‌هاست.

این تماس‌ها که معمولاً از پیش‌شماره‌هایی مانند +678، +960،‌ +267، +2424، +592 و… متعلق به کشورهای ⁣وانواتو، مالدیو، ماداگاسکار، بوتسوانا، گینه، گویان و… رخ می‌دهند، فقط مختص ایران نبوده و همان‌طور که گفته شد، درحال‌حاضر در کشورهای زیادی این پدیده درحال وقوع است. هدف از این تماس‌ها کسب درآمدهای غیرقانونی از مشترکین سایر کشورهاست.

آیا شما تجربه چنین تماس‌هایی را داشته‌اید؟ با ما در میان بگذارید.

 

تامین انرژی از عمق زمین برای میلیون ها سال 1111

مقاله قبلی

هوای فشرده و کاهش مصرف انرژی 0000

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در مقالات