مقالات

BRC-20 چیست؟ و چگونه ایجاد میشود؟

0
BRC 20 token standard The new destination for meme tokens

BRC-20 یک استاندارد توکن قابل تعویض آزمایشی برای بلاک چین بیت کوین است که از ERC-20 اتریوم الهام گرفته شده است.
توکن‌های BRC-20 با استفاده از پروتکل Ordinals ایجاد و منتقل می‌شوند که شماره‌گذاری و ردیابی ساتوشی‌های فردی را امکان‌پذیر می‌سازد.

BRC-20 چیست و چگونه ایجاد میشود؟

BRC-20 چیست و چگونه ایجاد میشود؟

BRC-20 چیست؟ و چگونه ایجاد میشود؟

توکن های BRC-20 به صورت بومی در بلاک چین بیت کوین وجود دارند و آنها را بسیار ایمن و سازگار با اکوسیستم بیت کوین می کند. با این حال، فرآیند استقرار، ضرب کردن و انتقال توکن های BRC-20 هنوز کاربرپسند نیست.

استاندارد توکن BRC-20 یک استاندارد توکن قابل تعویض آزمایشی برای بلاک چین بیت کوین است که توسط یک تحلیلگر ناشناس در زنجیره به نام Domo در مارس 2023 ایجاد شد. توکن های BRC-20 با الهام از ERC-20 اتریوم، توسعه دهندگان را قادر می سازد تا ایجاد و انتقال دهند. توکن های قابل تعویض با استفاده از پروتکل Ordinals.

با این حال، برخلاف ERC-20، توکن های BRC-20 از قراردادهای هوشمند استفاده نمی کنند. قبل از ادامه، بیایید بفهمیم که پروتکل Ordinals چیست.

BRC 20 token standard The new destination for meme tokens

توکن های BRC-20 چگونه ایجاد می شوند؟

ساتوشی ها کوچکترین واحد پول در شبکه بیت کوین هستند که صد میلیون ساتوشی یک بیت کوین را تشکیل می دهند. هر ساتوشی در شبکه بیت کوین به ترتیب صدور شماره گذاری می شود و به این ترتیب منتقل می شود. این سیستم شماره گذاری به ترتیبی معروف است. Ordinal ها ساتوشی ها را به عنوان واحدهای منفرد شناسایی می کنند و می توانند آنها را با داده های خاص برچسب گذاری کنند. قبلاً ترتیبی ها فقط ساتوشی ها را با شماره سفارش برچسب گذاری می کردند.

حفره ای در ارتقای بیت کوین Taproot در سال 2021 امکان پیوست کردن داده های بیشتری را به هر ساتوشی با استفاده از پروتکل ترتیبی باز کرد. Ordinal ها ساتوشی ها را به حامل داده های عمومی تبدیل می کنند. با این حال، ساتوشی ها با داده های عمومی اضافی همچنان می توانند مانند نمونه های معمولی خرج شوند.

از آن زمان، توسعه‌دهندگان بیت‌کوین در حال بررسی موارد استفاده از این توانایی جدید بوده‌اند که باعث پیدایش توکن‌های Ordinals NFT و BRC-20 شده‌اند.

NFT های معمولی غیر قابل تعویض هستند و با پیوست کردن یک فایل دارایی دیجیتال مانند تصاویر به یک ساتوشی ایجاد می شوند. توکن های BRC-20 قابل تعویض هستند و به روشی متفاوت ایجاد می شوند.

در حالی که NFT های معمولی دارایی های دیجیتال را به ساتوشی ها متصل می کنند، استاندارد توکن BRC-20 با استفاده از پروتکل های ترتیبی، یک کد JSON (جاوا اسکریپت Object Notation) را به ساتوشی ها متصل می کند. JSON حاوی قطعاتی از بیت های کد اجرایی است که می توانند در شبکه بیت کوین مستقر شوند. اینها هر جنبه ای از توکن از جمله عرضه، حد ضرب و هویت توکن را تعریف می کنند.

در صورت استقرار موفقیت آمیز، هر کیف پول بیت کوین Ordinals می تواند به شبکه متصل شود و توکن را ضرب کند، که می تواند مانند هر ارز دیجیتال دیگر خرج شود. ORDI اولین توکن قابل تعویض است که با استفاده از استاندارد BRC-20 در بلاک چین بیت کوین ایجاد شده است. در حال حاضر 17.89 دلار با ارزش بازار بیش از 350 میلیون دلار در زمان نگارش این مقاله معامله می شود.

توکن های BRC-20 برای چه مواردی قابل استفاده هستند؟
همانطور که قبلاً گفته شد، توکن‌های BRC-20 را می‌توان آزادانه مانند هر ارز دیجیتال دیگر خرج کرد. در حالی که موارد استفاده بیشتری برای توکن‌های BRC-20 هنوز در حال بررسی است، در اینجا آنچه می‌توانید در حال حاضر با توکن‌های BRC-20 انجام دهید، آمده است.

انتقال P2P
اساسی ترین کاری که می توانید با توکن BRC-20 خود انجام دهید، انتقال آن به همتایان خود به عنوان نمایشی از ارزش است. توکن‌های BRC-20 از شبکه بیت‌کوین استفاده می‌کنند و می‌توانند بین کیف پول‌های موجود در شبکه بدون توجه به محل هر کیف پول جابه‌جا شوند. درست مانند بیت کوین، توکن های BRC-20 شکل غیرمتمرکز پول نقد دیجیتال هستند که می توانند بین همتایان خود خرج شوند. توکن های BRC-20 سطح کارایی شبکه بیت کوین را به ارث می برند و کارمزد تراکنش ها به بیت کوین دریافت می شود.

در انتظار ادغام‌های آینده، توکن‌های BRC-20 می‌توانند به طور بالقوه برای انجام پرداخت‌ها در پلتفرم‌های تجاری و ارائه‌دهندگان خدماتی که به دنبال اتخاذ راه‌حل‌های پرداخت انعطاف‌پذیرتر هستند، استفاده شوند.

مالی غیرمتمرکز
DeFi در بلاک چین بیت کوین هنوز در مراحل اولیه است و تا رسیدن به ارتفاعات فضای DeFi در شبکه های EVM و اتریوم فاصله دارد. با این حال، توکن های BRC-20 می توانند شروع یک سیستم مالی غیرمتمرکز در بلاک چین بیت کوین باشند. برخلاف بیت کوین که نسبتا سفت و سخت است، توکن های BRC-20 انعطاف پذیر هستند و می توانند در پروتکل های DeFi ادغام شوند.

موارد استفاده برای توکن های استاندارد BRC-20 مانند پروتکل های DeFi ساخته شده در شبکه بیت کوین بسیار زیاد است. در صورت دستیابی به این هدف، توکن های BRC-20 را می توان در مبادلات غیرمتمرکز، پروتکل های وام دهی و سیستم های کشاورزی بازده ادغام کرد.

به عنوان یک شروع، Ordinalswallet.com قبلاً یک پلتفرم برای استخراج و تجارت غیرمتمرکز توکن‌های BRC-20 و NFTهای معمولی ایجاد کرده است. پلتفرم‌هایی مانند این‌ها با مرتبط‌تر شدن توکن‌های BRC-20، احتمالاً تکثیر می‌شوند.

یکی دیگر از موارد استفاده احتمالی، توسعه میخ و پل بیت کوین BRC-20 برای معرفی صحیح بیت کوین به سیستم های DeFi و همچنین اتصال سایر بلاک چین ها به شبکه بیت کوین است.

توکن سازی
تتر از سیستم ایجاد دارایی در شبکه‌های Omnichain و EVM برای ایجاد یک نمایش غیرمتمرکز و مجازی از دلار آمریکا و سایر ارزهای فیات استفاده کرد. از همین سیستم برای ایجاد دارایی های رمزنگاری مرتبط با سایر کالاهای واقعی مانند طلا و املاک استفاده شده است. توکن‌های BRC-20 می‌توانند به همان هدف و با پیشرفت‌های بیشتر در این فضا عمل کنند و ممکن است به دلیل ساختارش به عنوان یک کاندید مورد علاقه برای توکن‌سازی دارایی‌های واقعی ظاهر شود.

از طریق کد JSON، می‌توان ویژگی‌های یک توکن BRC-20 را با توجه به آنچه که می‌خواهند توکن کنند، محدودیت‌های عرضه و برش را نیز تعریف کرد. فرآیند صدور غیرمتمرکز در توکن‌های BRC-20 را نمی‌توان به راحتی با استفاده از قراردادهای هوشمند به دست آورد، که به توکن‌های BRC-20 به عنوان ابزاری برای توکن‌سازی برتری می‌دهد.

آزمایشات مداوم در بلاک چین بیت کوین
استاندارد توکن BRC-20 و توکن های BRC-20 بلاک چین بیت کوین را تا حد زیادی باز می کنند. هر دو هنوز آزمایشی هستند، اما اشاره ای به آنچه که می توان در بلاک چین بیت کوین به دست آورد، می دهد. یک راه خوب برای استفاده از توکن ها و فناوری این است که آنها را در تحولات آینده و رشد شبکه بیت کوین و اکوسیستم آن درگیر کنیم. توکن‌های BRC-20 با این کار به تکامل خود ادامه می‌دهند و در فضای کریپتو مهم‌تر می‌شوند.

 

پروتکل ترتیبی
پروتکل Ordinals که توسط کیسی رودرمور توسعه یافته است، ایجاد NFT بیت کوین Ordinals را امکان پذیر می کند. به زبان ساده، پروتکل Ordinals سیستمی است برای شماره گذاری ساتوشی ها، به هر ساتوشی یک شماره سریال و ردیابی آن ها در تراکنش ها.

Ordinals به کاربران این امکان را می‌دهد که با پیوست کردن داده‌های اضافی به ساتوشی‌ها، یک فرآیند منحصربه‌فرد بسازند، فرآیندی که به آن «کتیبه» می‌گویند.

ساتوشی که به نام ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین نامگذاری شده است، کوچکترین واحد بیت کوین (BTC) است، مانند کوبو به نایرا یا سنت به دلار آمریکا. یک بیت کوین را می توان به 100000000 ساتوشی تقسیم کرد، به این معنی که هر ساتوشی 0.00000001 بیت کوین ارزش دارد.

ساتوشی ها بر اساس ترتیب استخراج و انتقال آنها شماره گذاری می شوند. طرح شماره گذاری به ترتیب استخراج ساتوشی ها متکی است، در حالی که طرح انتقال به ترتیب ورودی ها و خروجی های تراکنش متکی است. از این رو نام، “مرتبی”.

در حالی که NFT های سنتی از جهاتی شبیه به ترتیبی هستند، چند تفاوت کلیدی وجود دارد. NFT ها معمولاً با استفاده از قراردادهای هوشمند روی بلاک چین هایی مانند اتریوم، سولانا و زنجیره هوشمند BNB ساخته می شوند و گاهی اوقات، دارایی هایی که آنها نمایندگی می کنند در جای دیگری میزبانی می شوند.

با این حال، Ordinals مستقیماً روی ساتوشی‌های فردی ثبت می‌شوند، که سپس در بلوک‌های زنجیره بلاک بیت کوین گنجانده می‌شوند. Ordinal ها به طور کامل بر روی بلاک چین قرار دارند و به زنجیره جانبی یا توکن جداگانه نیاز ندارند. از این نظر، کتیبه های ترتیبی سادگی، تغییرناپذیری، امنیت و دوام خود بیت کوین را به ارث می برند.

در زمینه بیت کوین، نظریه ترتیبی یک روش پیشنهادی برای شناسایی هر ساتوشی از طریق یک شماره سریال و ردیابی آنها در عرضه سکه بیت کوین، از اولین ضرب تا کل طول عمر تراکنش های آنها است.

این فرآیند به عنوان کتیبه نامیده می شود. بنابراین، کتیبه‌های ترتیبی دارایی‌های دیجیتالی هستند، مشابه NFT‌ها که روی ساتوشی در شبکه بیت‌کوین ثبت شده‌اند. این فرآیند به لطف ارتقاء Taproot که در 14 نوامبر 2021 راه اندازی شد امکان پذیر شده است. به همین دلیل، کتیبه های ترتیبی به زنجیره جانبی یا نشانه جداگانه نیاز ندارند.

آنچه شما باید بدانید
پس از اینکه پروتکل بیت کوین Ordinals در ژانویه 2023 راه اندازی شد و NFT ها (توکن های غیرقابل تعویض) را بر روی ساتوشی ها (sats) درج کرد، کنجکاوی در مورد اینکه آیا می توان توکن های قابل تعویض روی بیت کوین ایجاد کرد وجود داشت.

این در نهایت منجر به ایجاد استانداردهای توکن BRC-20 در مارس 2023 شد و برای اولین بار امکان ضرب کردن توکن های قابل تعویض روی بیت کوین را فراهم کرد.

اولین توکن BRC-20 مستقر شده “ordi” نام داشت. پس از این، بسیاری از کیف‌پول‌های بیت کوین به سرعت ابزارهایی را برای پشتیبانی از توکن‌های BRC-20 به کار گرفتند. این در نهایت منجر به ایجاد چندین توکن دیگر BRC-20 شد که بسیاری از آنها توکن‌های میم هستند.

از ماه می 2023، برخی از توکن های BRC-20 افزایش قیمت های نجومی را تجربه کرده اند و ارزش بازار قابل توجهی را به دست آورده اند.

تقاضا برای توکن های BRC-20 باعث افزایش کارمزد تراکنش های بیت کوین و ایجاد تراکم قابل توجهی در شبکه بیت کوین شد. تا زمان نگارش این مقاله، 14307 توکن مختلف با استفاده از استاندارد BRC-20 ساخته شده است که همگی دارای ارزش کل بازار 640 میلیون دلار هستند.

ORDI با ارزش بازار 412 میلیون دلار پیشتاز است که 64.38٪ از کل بازار استاندارد BRC 20 را تشکیل می دهد.

توکن های BRC-20 در بلاک چین بیت کوین وجود دارند، بنابراین سطح بالایی از امنیت ارائه شده توسط پروتکل بیت کوین را به ارث می برند. بیت کوین از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می کند و تعداد زیادی ماینر دارد که به ایمن سازی شبکه کمک می کنند و آن را به یکی از امن ترین بلاک چین ها تبدیل می کند.

توکن های BRC-20 به طور بومی با بلاک چین بیت کوین سازگار هستند، که ادغام آن را در اکوسیستم بیت کوین آسان تر می کند. علاوه بر این، توسعه دهندگان موجود بیت کوین می توانند به راحتی توکن های BRC-20 را بسازند و ترکیب کنند.

توکن‌های BRC-20 قابل تعویض در نظر گرفته می‌شوند، به این معنی که می‌توان آن‌ها را به راحتی در مکان‌ها معامله کرد و جایگزین ساده‌ای برای آن‌هایی که در تجارت بیت‌کوین جدید هستند ارائه می‌دهد. با این حال، استاندارد توکن BRC-20 جدید است و فرآیند استقرار، ضرب کردن، و انتقال توکن های BRC-20 کاربر پسند نیست. همچنین تعداد محدودی از خدمات ابزار و پشتیبانی وجود دارد.

تفاوت بین استانداردهای توکن ERC-20 و BRC 20
توکن های BRC-20 در شبکه بیت کوین وجود دارند، در حالی که ERC-20 یک استاندارد در شبکه اتریوم است. توکن‌های BRC-20 از قراردادهای هوشمند استفاده نمی‌کنند و بنابراین، عملکرد بسیار کمتری دارند.

برعکس، توکن‌های ERC-20 می‌توانند با پروتکل‌ها و برنامه‌های کاربردی دیگر تعامل داشته باشند

افسار هوش مصنوعی سرکش توسط آمریکا کشیده خواهد شد؟0000

مقاله قبلی

دوربین کنترل کیفیت محصول نهایی I40

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در مقالات